Vybírejte si psa podle toho, jaké vlastnosti od něj očekáváte

15 Led
2020

Útulky pro psy jsou u nás prakticky pořád přeplněné a rozhodně nejde jen o odložení nezvladatelných a nebezpečných psů, které si lidé pořídili bez dostatečného množství informací, podcenili jejich výcvik, a nakonec je odložili někde venku, nebo je nechali utéct, aby se jich zbavili.
Pro výběr vhodného plemene přímo na míru stačí navštívit jednu z větších výstav psů, kde se schází stovky chovatelů mnoha různých plemen a tam si o jednotlivých plemenech popovídat s vystavovateli, kteří mají po vystavení svých psů dost volného času, protože podle stanov pořadatelů, které podepsali při přihlašování psů k posouzení, musí na místě setrvat až do vyhlášení vítězů v odpoledních hodinách.
čerstvě narozené štěně
Hodně z náročnosti přístupu ke zvířeti, o jeho výcviku i o údržbě srsti se zjistí i ze zájmových časopisů, které pravidelně představují různá plemena a jejich náročnost.
Je smutné a nezodpovědné pořídit si třeba dalmatince, bígla nebo barzoje do malometrážního bytu v paneláku a venčit ho ráno na balkoně a odpoledne pět minut při cestě s odpadky.
Štěňátka všech plemen jsou krásná a z počátku jim stačí pohlazení a teplý pelíšek, ale jak zvíře roste a dospívá, začínají se rýsovat jeho vlastnosti, které v něm byly v daném plemeni vyšlechtěny za určitým účelem, a tak i malý roztomilý pejsek, pokud byl předurčen například pro lov nebo pro pomoc člověku při výkonu povolání, nebude chtít trávit celý den zavřený v bytě, bude se hlasitě projevovat, což neocení sousedi a bude z nudy zlobit. To povede k tomu, že bude trestaný, méně oblíbený a nakonec přítěží.
štěně s botou
Tomu všemu se dá zabránit, pokud si nevyberete psa podle posledního psího hrdiny animovaného filmu, na který rádi koukají vaše děti, ale podle načerpaných znalostí a po zvážení toho, kolik času můžete zvířeti věnovat.
A vždy berte v potaz to, že každý pes dospívá a zlobí jako dítě a rovněž potřebuje vedení, aby z něj vyrostl příjemný společníka a kamarád vás i vašich dětí.